הבנת הכתוב בחוקי המסים

מאת:יוסף ריכטר,עו''ד

10.1.2012

צילום: www.google.co.il


נראה כי רבים מחוקי המסים מנוסחים בלשון ובאופן בלתי מובנים עד כדי מוזרים. לעתים מזומנות הקורא את הסעיפים השונים בחוקי המסים השונים, מגרד ברקתו ותוהה- האם עד כדי כך השתבשה דעתי עד שאיני מצליח להבין את הכתוב בשפה העברית או שמא המחוקק, מנסח החוק/תקנה, סבור שניסוחיו כה ברורים ופשוטים עד שכל בר בי רב יבין את הכתוב אף שהדברים לאמיתם, רחוקים כמזרח ממערב.


 


 


למען יבין הקורא את כוונתי, אתן אך דוגמא אחת מני רבות ואפנה את הקורא אל ס' 49 לד' בפרק החמישי לחוק מיסוי מקרקעין הדן בתמ"א 38, וזו לשון הסעיף:


49לד.  על אף האמור בסעיף 9, מכירת זכות במקרקעין שהיא רכוש משותף במבנה שלגביו ניתנו זכויות בניה לפי תכנית החיזוק תהא פטורה ממס וממס רכישה, ובלבד שהתקיימו כל אלה:


(1)   המוכר והרוכש מכרו את הזכות הנמכרת בפטור ממס לפי הוראות סעיף 49לג;


(2)    המכירה נעשתה בסמוך למכירת הזכות הנמכרת;


(3)    לא ניתנה תמורה כספית בעד המכירה.


 


 


לכאורה, כאשר מדובר על "מוכר ורוכש" הכוונה היא למוכר שהוא בעל דירה ובעל זכות ברכוש המשותף בעוד שהרוכש הוא אותו יזם או גוף הרוכש את הזכויות ברכוש המשותף ע"מ לחזק את הבניין ולבנות דירות לשם מכירתן.


 


 


אם כך הם פני הדברים על שום מה ולמה מחייב המחוקק בס' 49 לד (2) למכור את הזכות הנמכרת בסמוך למכירתה? משפט תמוה ובלתי מובן בעליל. כל נסיון לפרש כל מלה במשפט זה, תעלה חרס. הפתרון לתעלומה זו נמצא, למרבה המזל, בהוראת ביצוע של רשות המסים 10/2009 כאשר בהוראה זו מסבירים כי הכוונה היא לבעלים המוכר זכות שיש לו ברכוש בבניין לבעלים אחר בבניין שגם לו זכות ברכוש המשותף, והכל כתוצאה מהצורך לבצע חילופי שטחים ביניהם בשל תכנית התמ"א.


 


 


האם ניתן היה לנסח סעיף זה בבהירות שתייתר את ההסברים הניתנים בהוראת הביצוע האמור, לדעתנו, ברי שכן.


 


 


נקווה שביקורת צנועה זו, יהא בידה להשפיע על מנסחי החקיקה למיניה, לפשט את ניסוחיהם כך שגם אנשים פשוטים כמונו יבינו עת שהם קוראים את הכתוב בחוק. חזרה לבלוג


ברוכים הבאים לבלוג של משרד עוה"ד י. ריכטר, הרצברג, יוגב ושות'. מדי שבוע נעסוק כאן בסוגיה משפטית אחרת, נענה על שאלות הפונים ונפנה אתכם לפרסומים עלינו בכלי התקשורת. אתם מוזמנים לכתוב לנו בנושאים משפטיים שמעניינים אתכם וללחוץ על כפתור ה"לייק" כשכתבה בבלוג מוצאת חן בעיניכם.

המידע בבלוג ובאתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני ותפקידו לתת לקורא מידע כללי בלבד.

שם
דוא''ל
טלפון
נושא
טקסט חופשי