חוק מיסוי מקרקעין 1963 – תשכ''ג

אסופה של תיקונים

מאת: יוסף ריכטר,עו''ד

11.8.2011

חוק מיסוי מקרקעין 1963 – תשכ"ג


חוק זה שחוקק בשנת 1963 "זכה" עד הלום ל- 71 תיקוני חקיקה ולכאורה חובק הוא כ- 120 סעיפים, אך זאת אך לכאורה שכן טומן הוא בקרבו מספר עצום ורב מאין כמוהו של סעיפים וסעיפי משנה לעומת מספרם הרשמי של סעיפיו. התיקונים האין סופיים שהוכנסו בו, חדשות לבקרים, במהלך השנים ע"י המחוקק תוך נסיון להתגבר על פתרונות חסכון במסים שמצאו משפטני המס, הפכוהו לחוק מסורבל, בלתי מובן וקשה לקריאה. האדם הפשוט אינו מסוגל להבינו. חוק חייב להיות מנוסח באופן שכל הקורא אותו ידע במה מדובר. במקרה דנא, גם מומחי המס הדגולים עמם שוחחתי, ולא אנקוב בשמם, לחשו על אזני שאינם מבינים את כל האמור בו.


אתן אך דוגמא קטנה ואצטט את ס' 49 לד' המתייחס לפטורים עפ"י תמ"א 38:-


49לד. על אף האמור בסעיף 9, מכירת זכות במקרקעין שהיא רכוש משותף במבנה שלגביו ניתנו זכויות בניה לפי תכנית החיזוק תהא פטורה ממס וממס רכישה, ובלבד שהתקיימו כל אלה:


 


(1)    המוכר והרוכש מכרו את הזכות הנמכרת בפטור ממס לפי              הוראות סעיף 49לג;


(2)    המכירה נעשתה בסמוך למכירת הזכות הנמכרת;


(3)    לא ניתנה תמורה כספית בעד המכירה.


 


אודה ולא אבוש שבתי וקראתי סעיף זה פעמים הרבה ולא הבינותי את שנאמר בו שהרי בעסקה של תמ"א 38 יש מוכר שהוא הבעלים של הרכוש המשותף ויש יזם- רוכש/קונה/ הרוכש את הזכויות הללו ע"מ להקים קומה או קומות נוספות בבניין כנגד ביצוע כל החיזוקים והתוספות המותרים עפ"י התמ"א. והנה קובע הסעיף כי על המוכר והרוכש לבצע המכירה בסמוך "למכירת הזכות הנמכרת? מה פירושו של דבר? היש אדם המסוגל להבין את הכתוב? שהרי הרוכש שהוא היזם המתכוון לבנות דירות נוספות על גג הבניין ולמוכרן לאחרים או אם ירצה, יוכל להותירן בעבורו ולמה עליו למכור את הזכות בסמוך למכירת הזכות הנמכרת?


 


הפתרון נמצא בהוראות הביצוע של רשות המסים ושם הובהר לרפי השכל כי הכוונה היא לבעלי נכס בבניין המוכר לשכנו - שגם הוא בעל של נכס באותו בניין, חלק ברכוש המשותף, למשל זכות חניה, כי אז כאשר השנים עושים עסקה כזאת ע"מ להתאים זכויות ביניהם, פטורה עסקה זו ממס שבח. 


 


היש בר דעת שהיה מסוגל להבין את כוונת המחוקק בלא לקרוא את הוראת הביצוע האומרת דבר שאינו   משתמע כלל מהכתוב בחוק?


 


הגיעה השעה להקים צוות מומחים שיכין הצעת חוק חדשה שתכיל את כל הנדרש וזו תכתב בלשון בני אדם ולא יהיו בה תיקונים חדשות לבקרים.
חזרה לבלוג


ברוכים הבאים לבלוג של משרד עוה"ד י. ריכטר, הרצברג, יוגב ושות'. מדי שבוע נעסוק כאן בסוגיה משפטית אחרת, נענה על שאלות הפונים ונפנה אתכם לפרסומים עלינו בכלי התקשורת. אתם מוזמנים לכתוב לנו בנושאים משפטיים שמעניינים אתכם וללחוץ על כפתור ה"לייק" כשכתבה בבלוג מוצאת חן בעיניכם.

המידע בבלוג ובאתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני ותפקידו לתת לקורא מידע כללי בלבד.

שם
דוא''ל
טלפון
נושא
טקסט חופשי