דרך צלחה!

ארבעים ואחת שנים לאחר שפתח משרד צנוע לעריכת דין, עוה"ד יוסף ריכטר, שותף בכיר ומייסד משרד עוה"ד י. ריכטר, הרצברג, יוגב ושות', נזכר בנוסטלגיה בימים ההם, מהרהר בדרך שעשה ומציע כיצד לשקם את מעמד מקצוע עריכת הדין הנשחק.

מאת: יוסף ריכטר, עו''ד

אוגוסט 2011
עוה"ד יוסף ריכטר, שותף בכיר ומייסד הפירמה, נזכר בימים הראשונים של המשרד ובדרך הארוכה שעשה עד כה.
צילום: אלכס קולומויסקי

חלפו 41 שנה מאותו יום שבו פרשתי מעבודתי כעו"ד במשרד הדאר ופתחתי משרד צנוע לעריכת דין. משרדי שכן בחדר אחד במשרדו של עוה"ד גד אלון המנוח, כדייר משנה. 
עובר לפרישתי ופתיחת משרדי, אנשים רבים הבטיחו לי נאמנותם וכי ימלאו את משרדי בעבודה עד שאכרע תחתי. מרבית המבטיחים, נעלמו כלא היו והחלה דרך ארוכה של עבודה מאומצת, אך יחד עם זאת מהנה. ממשרד בן איש אחד, הפכנו למשרד בן 11 עורכי דין ואודה ולא אבוש כי לעתים מתגעגע אני לתקופה הישנה ומעדיפה על פני תקופה זו.
ירושלים היתה עיר קטנה ובה מספר קטן לאין שיעור של עורכי דין מאלפי עורכי הדין המאכלסים עתה את המשרדים בירושלים. יחד עם זאת היתה ירושלים משופעת בעורכי דין מהשורה הראשונה בישראל ובינותם, שלמה תוסיה כהן, ארנולד שפאר, מנדל שרף. כל עורך דין ותיק בירושלים יזכור בוודאי את המופעים התיאטרליים של עורכי דין אלו בבתי המשפט כאשר לכל אחד מהם סגנון ואופי שונים זה מזה אך כל אחד לכשעצמו היה מעין שחקן ראשי בתיאטרון.
עולם המשפט של היום, אינו דומה כהוא זה לעולם המשפט של אותה תקופה. הכנסת הרעיפה על הציבור בישראל חוקים אין ספור שלמיטב ידיעתי מעטים בתי המחוקקים בעולם המנפיקים מתחת ידם חוקים בכמויות כה רבות עד כי אין איש יודע אנה לפנות ואיפוא עליו לחפש חוק כזה או אחר שיש בו או להועיל לו או להצר את צעדיו. סבורני כי רצוי שהכנסת תצמצם עד למאד את רצף החקיקה הבלתי נלאה של חבריה ותחוקק אך חוקים שהם בבחינת הכרח בל יגונה.
בשנים האחרונות "התברכנו" בחקיקה המשתרעת כמעט על כל תחומי החיים; רגולציה שבחלק נכבד הימנה מכבידה היא על אורח החיים התקין. אמנם, חלקים בלתי מבוטלים של חקיקה זו מגנים על הציבור ומונעים יצירת קרטלים ופגיעה בצרכן הקטן, כך שניתן לאמר כי חלקים נכבדים של חקיקה זו מוצדקים.   
חזוני הוא שמעמד עורכי הדין בישראל יהא כמעמדם של עורכי הדין ביפן. עורך דין ביפן נחשב לבעל מעמד מכובד שדעתו נחשבת עד למאד וקהל לקוחותיו אינו ממרה את פיו ואינו פועל בניגוד לעצותיו ולהדרכתו של עורך הדין. בשל ריבוי עורכי הדין בישראל נשחק מעמדם של עורכי הדין והדרך לתקן שחיקה זו היא על דרך של צמצום מספר עורכי הדין בישראל, הארכת ההתמחות והטמעת לימודים פרקטיים, התנהגותיים, וחשיבתיים באוניברסיטאות ובמכללות השונות. סבורני שאם כך יהא, יעלה קרנו של מקצוע עריכת הדין. 


 


חזרה לבלוג


ברוכים הבאים לבלוג של משרד עוה"ד י. ריכטר, הרצברג, יוגב ושות'. מדי שבוע נעסוק כאן בסוגיה משפטית אחרת, נענה על שאלות הפונים ונפנה אתכם לפרסומים עלינו בכלי התקשורת. אתם מוזמנים לכתוב לנו בנושאים משפטיים שמעניינים אתכם וללחוץ על כפתור ה"לייק" כשכתבה בבלוג מוצאת חן בעיניכם.

המידע בבלוג ובאתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני ותפקידו לתת לקורא מידע כללי בלבד.

שם
דוא''ל
טלפון
נושא
טקסט חופשי